ویژگی‌های فرش تبریز

ویژگی‌های فرش تبریز

فرش تبریز دارای تنوع بسیار زیادی از رنگ هاست

  1. طراحی فرش تبریز توسط مجرب‌ترین اساتید با رعایت تمام استاندارها انجام می‌پذیرد.
  2. فرش تبریز عموماً در رجشمارهای بالا و ریزبافت است.
  3. فرش‌های تبریز دارای تنوع بسیار زیادی از رنگ هاست.
  4. پرزهای فرش تبریز معمولاً کوتاه است و پرداخت آنها توسط افراد ماهر انجام می‌گیرد.
  5. الیاف بکار رفته در فرش دستباف تبریز از نوع مرغوب است و از کیفیت بالایی برخوردار است.
  6. استفاده از سایه روشن‌ها که باعث ایجاد عمق در فرش تبریز می‌شود.
  7. از دیگر خصوصیات فرش تبریز پر کردن قسمت‌های خالی فرش به جای استفاده از نقش‌های دیگر.

قالی‌هایی که در تبریز بافته می‌شوند از لحاظ رج شمار به شرح زیر هستند:

فرش تبریز از کوچکترین تا بزرگترین اندازه بافته می‌شود

* ۲۵×۲۵، ۳۰×۳۰، ۳۵×۳۵، ۴۰×۴۰، ۵۰×۵۰، ۶۰×۶۰ (گره در هر پنجره ۷ سانتی‌متری).

* نوع ۲۵×۲۵ فرش تبریز، قالیهای ارزان قیمت است که برای فروش در بازار بافته می‌شود.

* نوع ۳۰×۳۰ فرش تبریز نوع معمولی و بازاری است.

* ۳۵×۳۵ فرش تبریز معمولاً نوعی است که شرکتهای اروپایی سفارش می‌دهند تا مطابق با سلیقه و با طرح مورد علاقه‌شان بافته شود. رج شمارهای بالاتر فرشهایی با فشردگی و تراکم بالا نظیر فرش‌های ابریشمی هستند.

تقسیمات حاشیه در تبریز خارج از معیارهای قدیمی و سنتی می‌باشد و به نوعی طراحان آن را متحول ساخته و کم و زیاد می‌کنند. به طور کلی در اکثر مناطق مخصوصاً تبریز، اندازه بندی حاشیه را بدین گونه انجام می‌دهند که پهنای کل حواشی حدوداً یک ششم کل عرض فرش باشد و در محدوده مشخص شده برای حاشیه، پهنای حاشیه اصلی دو برابر حاشیه فرعی باشد. حاشیه معروف تبریز، حاشیه سماوری یا توسباغی است که در آن دو اسلیمی در کنار هم قابی را تشکیل داده‌اند که شکل سماور را تراعی می‌کند. به نقش سماور هراتی نیز می‌گویند.

ابعاد فرش تبریز[ویرایش]

فرش تبریز از کوچکترین تا بزرگترین اندازه بافته می‌شود. معمولاً فرش‌های تصویری تبریز دارای قطعه کوچک یا متوسط هستند و قالی‌ها ابریشمی هم غالباً در اندازه‌ها بزرگ می‌باشند.

طرح‌های رایج فرش تبریز[ویرایش]

طرح و نقشه فرش تبریز بیشتر از سلیقه خریداران تبعیت می‌کند

امروزه در تبریز همه نوع طرح را می‌توان پیدا کرد که البته بررسی همه آنها امکان‌پذیر نیست و به زمان زیادی احتیاج دارد هر چند با گسترش طرح‌ها و نقش‌ها در نقاط مختلف کشور، دیگر نمی‌توان به طور یقین طرحی و یا نگاره و موتیفی را متعلق به نقطه‌ای خاص دانست و به همین ترتیب نمی‌توان فرش منطقه‌ای را با دیدن طرحی و یا نگاره‌ای تشخیص داد. به طور مثال در تبریز نمونه فرشهایی بافته می‌شود که جدا از بافت و رنگبندی، دارای طرحی از منطقه کرمان است که در تبریز به طرح کرمان قلم مشهور است.

به طور کلی طرح و نقشه فرش تبریز بیشتر از سلیقه خریداران تبعیت می‌کند. طراحان تبریز اگرچه در اصول از طرح‌های معروف و قدیمی پیروی می‌کنند اما به این طرح‌ها جان می‌دهند و زیبایی می‌بخشند و نوآوری دارند.

در طبقه‌بندی که شرکت سهامی فرش ایران از لحاظ طرح و نقش فرشها صورت داده نقشه‌های قالی ایرانی در ۱۹ بخش طبقه‌بندی شده است که شهر تبریز نیز به جهت تنوع طراحان و کثرت آنها در اغلب این بخش‌ها آثار و نمونه‌هایی دارد از جمله:

نقشه آثار باستانی و ابنیه اسلامی نقشه شاه عباسی، نقشه اسلیمی، نقشه افشان، نقشه بندی خشتی، طرح درختی، طرح شکارگاه، نقشه قابی، طرح گلفرنگ، طرح گلدانی و طرح ماهی درهم (هراتی) به خصوص لاک پشتی و همین‌طور طرح محرابی و نقش محرمات و طرح هندسی و قالیها و قالیچه‌های تصویری و طرح بوته‌ای.

Share this post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *